News‎ > ‎

Lojalność klienta w epoce mediów społecznościowych i mobilności

posted Jan 17, 2015, 9:00 AM by Krzysztof Burzyński   [ updated Jul 21, 2018, 2:46 AM ]

Program lojalnościowy to już nie tylko narzędzie do motywowania klientów do zakupów. To element całego systemu interakcji z klientem, interakcji dwustronnych! Program lojalnościowy to nie tylko inny sposób na dystrybucję zniżek! Może stać się także świetnym narzędziem walki konkurencyjnej, pod warunkiem, że mamy pełną kontrolę nad systemem programu, bazą danych użytkowników oraz elastyczność tworzenia dedykowanych promocji oraz eksperymentowania. Jednocześnie trzeba wykorzystać preferencje nowoczesnych konsumentów: telefony komórkowe oraz media społecznosciowe.


Na rynku programów lojalnościowych mamy dwa bieguny: proste systemy zbierania stempelków na kartonikach, budowane dla konkretnej marki, oraz systemy zbierania punktów wymienialnych na nagrody za zakupy w wielu sieciach. Często Te ostatnie często używają elektronicznej identyfikacji abonenta za pomocą kart magnetycznych, QR-kodow i aplikacji smartfonowych.


Systemy kartonikowe są proste - nie wymagają zakładania kont, pamiętania haseł ani pinów, a nagroda jest natychmiastowa. Ale prawda jest rozpaczliwa: kartoniki to tylko forma dodatkowego upustu. Nie ma w nich wiele z budowania lojalności. Nie znamy klienta, on nie zna nas.

Grupowe programy lojalnościowe też nie są optymalne z punktu widzenia marki konsumenckiej:

- nie dają kontroli nad bazą klientów, może być ona dzielona z konkurencją,

- system punktów-nagród jest uniwersalny, a przez to sztywny,

- kłopotliwe jest rozsyłanie kuponów promocyjnych, chcąc nie chcąc dotyczyć będą różnych partnerów programu, co za tym idzie, nie będą miały najsilniejszego oddziaływania przyciągania klientów do danej sieci.


Oba podejścia zostały rozwinięte bez uwzględnienia powszechności telefonów komorkowych i mediów spolecznościowych, kiedy nie planowano interaktywności programu ani możliwości wprowadzenia elektronicznych kuponów promocyjnych i elementow handlu mobilnego.


Silne marki, pragnące umacniać swoją pozycję powinny pokusić się o stworzenie własnego programu lojalnościowego pod kontrolą działu marketingu. W takiej sytuacji mamy znacznie większą swobodę w definiowaniu puli nagród spośród własnych produktów. Można zbudować kreatywne narzędzia promocyjne, np. oparte na historii zakupów, preferencjach,  lokalizacji klienta, czy jego miejscu zamieszkania, lub fakcie zbliżania się do konkretnego miejsca. Takie technologie są dzisiaj dostępne i stają się silnym narzędziem walki o utrzymanie klienta. Kluczowym zasobem staje się profil klienta, uzupelniony historią zakupów w naszej firmie. Tą informacją nie chcemy (nie możemy) dzielić się z innymi partnerami grupowego programu lojalnościowego.


Naturalnym krokiem jest tworzenie dedykowanych aplikacji mobilnych, łaczących elementy mobilnych zakupów z programem lojalnościowym, budowanych na zlecenie poszczególnych sieci detalicznych. Jednak sama aplikacja nie rozwiązuje całkowicie problemu. Po pierwsze, nie wszyscy posiadają smartfony. Klienci są też znużeni wielością aplikacji, nie ma metody, żeby ich zmusić klienta do instalowania kolejnej. Nawet jeśli się to uda, jak spowodować, że klient będzie jej używał? Samo instalowanie aplikacji nie jest prostym procesem, nie każdy konsument sobie z tym "poradzi". Podejście aplikacyjne promuje duże programy i duże marki. Typowy, zaawansowany konsument może zainstaluje jedną lub dwie aplikacje lojalnościowe. Jako trzecia czy czwarta marka mamy mizerne szanse na przebicie się.

Podobnie dzieje się z magnetycznymi czy papierowymi kartami do obecnych programów lojalnościowych - mamy 2 lub trzy w portfelu i to wszystko.

Z pomocą przychodzi powszechność telefonii komorkowej. Większość klientów ma telefon komórkowy, chociaż niekoniecznie smartfon. Każdy telefon obsługuje SMSy, tak powszechne, że zlekceważone w czasach boomu smartfonowego. SMS jest perfekcyjnym nośnikiem kuponow promocyjnych, elementem transakcji mobilnych czy identyfikatorem uczestnika programu lojalnosciowego! Pozostaje jedynie przemyślec sposób interakcji z klientem w punkcie sprzedaży.